Pelerinajul religios este o constantă a umanității. El are motivații multiple și semnificații spirituale profunde când este trăit intens și înțeles corect.

Pelerinii sunt oameni care doresc să viziteze și să venereze locurile sfinte biblice, mormintele martirilor, moaștele sfinților, icoane făcătoare de minuni sau locuri unde trăiesc duhovnici smeriți.

Părintele slujitor Bologea Cosmin de la parohia Turculești, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat un pelerinaj pentru copii.

Au fost vizitate mănăstiri din cuprinsul Eparhiei, unde s-au rugat la sfintele moaște și s-au bucurat de sfintele locuri pe care le-au văzut.