Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de catehizare, a desfășurat o activitate catehetică la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel.

Cu prilejul Praznicului Înălțării Domnului, preotul slujitor Arsulescu Sebastian  a invitat la Sfânta Biserică, elevii clasei a VI a de la Școala Gimnazială Nae A Ghica din Rucăr, care însoțiți de domnul profesor de Religie Avram Gheorghe, au participat la Sfânta Liturgjie și au ascultat cateheza ,,Înălțarea Domnului-ziua de pomenire a sfinților eroi".

Activitatea catehetică face parte din Proiectul ,,Școala din Biserică" inițiat de Centrul Social Catehetic ,,Sfântul Ioan Botezătorul" din Rucăr.