Sfântul Constantin cel Mare nu era doar tolerant față de creștini, cum era tatăl său, Constantiu Chlor, ci el, văzând pe cer semnul Crucii și simțind ajutorul concret al lui Hristos în Bătălia de lângă Roma – când a învins pe împăratul Maxentiu – a început să iubească pe creștini și să-i ajute, nu doar să-i lase liberi să se închine.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o acțiune catehetică la Grădinița din localitatea Bascov. Părintele slujitor Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești, a fost prezent în mijlocul copiilor, cărora le-a vorbit despre Împăratul Constantin și mama sa, Elena, prezentându-le și icoana sfinților.