După cum Pavel înainte era prigonitor al creștinilor și prin convertire în fața porților Damascului a devenit cel mai mare apostol, cel mai mare misionar, tot așa Imperiul Roman persecutor al creștinilor, prin Constantin cel Mare devine protector al creștinilor.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a desfășurat o activitate catehetică în care părintele slujitor Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel a vorbit elevilor despre viața și activitatea Sfinților Împărați Constantin și Elena.