news        mail   location

 
 

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a desfășurat jurizarea Concursului Național Catehetic ” BISERICA – FAMILIA ROMÂNILOR DE PRETUTINDENI” -la nivel de protoierie.


 


 

Evenimentul s-a desfășurat la sediul Protoieriei Curtea de Argeș.

Juriul format din Preot Dr. Dan-Florin Obrocea- Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, Preot Alexandru State-Protoiereu, Preot Vasile-Cornel Ilina – Coordonator Birou Cateheză, Constantin Matei- Profesor de religie, Dumitru-Iulian Cojocărel-Profesor de religie au urmărit următoarele obiective: crearea unei punți de legătură între cele două sau mai multe grupuri: o pagină pe rețelele de socializare numită „Biserica – familia românilor de pretutindeni”; încurajarea și susținerea familiilor, din țară și din diaspora, care duc o viață creștină autentică și prezentarea lor ca modele; exemplul familiei preotului în pastorația comunității, ca model asumat de viață creștină; afirmarea și promovarea sfințeniei căsătoriei, a solidarităţii în familie și între familii, demnitatea maternității, a paternității, a filiației și a fraternității, ca daruri ale iubirii lui Dumnezeu, ce trebuie cultivate; susținerea și apărarea familiei creștine în societatea contemporană în fața provocărilor actuale și a „modelelor” străine de valorile creștine; În Duminica migranţilor români (prima duminică de după Adormirea Maicii Domnului) se va putea organiza un eveniment la care să ia parte cei care au realizat acest concurs, realizându-se un schimb de experiențe; educația copiilor: responsabilitate a Familiei, a Bisericii și a Școlii și au acordat următoarele premii: 

Premiul I– Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului, coordonator: profesor Elena Ilina în parteneriat cu Școala Gimnazială ”Mircea cel Bătrân” din Curtea de Argeș, coordonator: profesor Otilia-Daniela Ionescu și cu Școala Gimnazială Micherechi, Ungaria, coordonator: preot profesor Visarion Tuderici

Premiul II– Parohia Bătușari, coordonator: preot Florentin Ungurenuș 

Premiul III–Școala Gimnazială Băiculești, coordonatori: profesor Cristina-Elena Georgescu și profesor Purcărea Dogaru Elena Corina

Mențiune – GPP O lume minunată: coordonator: profesor Raluca-Mihaela Spînu și profesor Angelica Floarea Nițu  

Primele trei locuri vor reprezenta Protopopiatul Curtea de Argeș la etapa județeană pe eparhie.

Concursul Național Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni” este organizat de Patriarhia Română în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și se înscrie între activitățile catehetice şi educaţionale cu prilejul anului 2021- „An omagial al pastorației românilor din afara României” şi „Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor”.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar