Colindele, aceste minunate creații populare, s-au păstrat din generație în generație și au răsunat în fiecare an, fără întrerupere, în casele creștinilor, în ajun de Crăciun, sub luceafărul de argint al păcii, în seara de Anul Nou și la alte sărbători, aducând bucurie și mângâiere.

Preoții și credincioșii parohiei Sfânta Vineri din Pitești, au primit vizita colindătorilor, care au fost răsplătiți cu daruri.

Primii invitați au fost copiii de la Școala „Nicolae Iorga” din Pitești, fiind urmați de Corul Bisericii Sfânta Vineri, seara fiind încheiată de Corul Seminarului Teologic „Neagoe Vodă Basarab” din Curtea de Argeș.

Sfântul locaș a fost neîncăpător pentru mulțimea de credincioși, care a dorit să fie prezentă la eveniment și să asculte frumoasele colinde tradiționale.