Pelerinajul este adesea un act spiritual de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite de la El; ca atare, pelerinajul este în sine un act de asceză sau nevoință și o ofrandă de recunoștință. Pelerinajul cuprinde și un act de pocăință pentru păcate, fiind completat cu mărturisirea păcatelor și cu rugăciuni de iertare pentru mântuirea sufletului.

Părintele slujitor Grigore Florin de la parohia Glâmbocata I, protoieria Topoloveni, a desfășurat un pelerinaj, în care creștinii iubitori de Hristos și Biserica Sa, au înălțat rugăciuni în mănăstirile din Țara Maramureșului și Bucovina.