Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a fost organizat un pelerinaj duhovnicesc de misiune creștină de către comunitatea persoanelor cu deficiențe de auz din Pitești la sfinte mănăstiri ortodoxe din Bulgaria.

Pelerinii s-au oprit în rugăciune la Mănăstirea Schimbarea la Față din Veliko Târnovo, Complexul Monahal Ivanovo, Mănăstirea Sfântul Dimitrie din Basarsabov, iar la întoarcere spre casă au fost la  mănăstirea Pantocrator, însoțiți de către Țîru Cătălin, preot slujitor la biserica pentru surzi „Sfântul Grigore Palama” – Parohia Mavrodolu, Pitești.

În pelerinajul desfășurat la Sfintele Locașuri, credincioșii surzi din diferite localități argeșene, s-au bucurat de frumusețea și podoaba Casei Domnului și Casei sufletului nostru, precum și de comuniunea dintre noi, ca și Familie.