Motivele ornamentației ouălelor încondeiate sunt numeroase și fiecare motiv se prezintă în mai multe variante, care se diferențiază în funcție de localitate. Motivele folclorice utilizate sunt: spicul, soarele, frunza și ca o reconfirmare a creștinătății românești: crucea.

Preoții slujitori Moisescu Ionuț Daniel și Vlăsceanu Ovidiu Marian de la parohia Domnești de Sus, protoieria Curtea de Argeș, au fost prezenți în mijlocul copiilor de la grădinița din localitate, coordonați de doamnele educatoare Trăistaru Maria și Nicoleta Bănică.

A fost rostit un cuvânt catehetic legat de tradițiile cu privire la Praznicul Învierii și despre frumusețea de a încondeia ouă. În continuare, cei mici și-au exersat talentul și au încercat să facă cele mai frumoase lucrări.

Au fost oferite iconițe și pachete cu dulciuri, pentru a recompensa munca și strădania creatoare a copiilor.