Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Calinic al Argesului și Muscelului, în orașul Ștefanești a fost organizată, în ajun de Florii, o nouă ediție a Procesiunii de Florii, care a adunat credincioși dornici de a-L mărturisi pe Mântuitorul Hristos ca Domn și Stăpân al sufletelor.  Procesiunea a început cu slujba vecerniei Floriilor la Biserica Sfinții Împarați Constantin și Elena, iar după binecuvântarea stâlpărilor, în armonia cântărilor duhovnicești specifice perioadei Triodului, credincioșii  au urcat spre Schitul Florica.

Pe parcursul procesiunii s-au rostit ectenii specifice momentului, iar slujba s-a încheiat cu rugăciunea de binecuvântare a pelerinilor și s-a citit Acatistul Intrării în Ierusalim a Mântuitorului Iisus Hristos.