De sărbătoarea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, cel mai frumos obicei este colinda. Colindele îndeplinesc rolul unor cântece de urare, care se repetă şi se reactualizează la fiecare casă. Atât copiii, dar şi cei mari, Îl întâmpină pe Hristos prin colinde.

Grupul psaltic „Ghelasie Basarabeanul” și „Glasu Arhanghelului” din Micești au susținut un frumos concert de colinde în biserica parohiei Găvana III din municipiul Pitești. Părintele slujitor Dumitrescu Alexandru a rostit un cuvânt de învățătură și a mulțumit ostenitorilor care au adus frumoasa colindă în sufletele credincioșilor piteșteni.