În duminica a XXIII-a după Rusalii, obștea monahală a Mănăstirii Văleni a primit Arhiereasca Binecuvântare a Părintelui Arhiepiscop Calinic, care a oficiat în biserica mănăstirii, Sfânta Liturghie, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură, în care a arătat creștinilor care sunt înțelesurile duhovnicești ale acestei pericope evanghelice, îndemnând pe cei prezenți la răbdare, intensificarea rugăciunii și împlinirea poruncilor pe care Mântuitorul Iisus Hristos ni le-a lăsat nouă, tuturor.