news        mail   location

 
 

În Duminica dinaintea Botezului Domnului, în Catedrala Arhiepiscopală cu hramurile Sfânta Muceniță Filoteea și Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, a fost oficiată Sfânta Liturghie de Părintele Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi. 

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor argeșeni, vorbind despre Sfântul Sfântul Ioan Botezătorul - cel mai mare profet născut din femeie predicând botezul pocăinţei, pregătind calea Domnului, prin îndemnul său, ce va rămâne peste veacuri, chemarea vieţii creştineşti: „Gătiţi calea Domnului, drepte faceţi cărările Lui”!

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar