news        mail   location

 
 

În murmur de colinde și-n arome tainice de brad Îl așteptăm pe Hristos, Pruncul Sfânt, Cel Ce tainic vine nu doar în peștera Betleemului, preschimbând-o în palat, ci și duhovnicește, în ființa celor pregătiți a-L primi. 

 

În Ajunul sărbătorii Nașterii Domnului Iisus Hristos, în biserica Mănăstirii Văleni a fost oficiată slujba Pavecerniței Mari unită cu Litia și Utrenia de către Părintele Arhiepiscop Calinic, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.  

În toate bisericile din cadrul Patriarhiei Române, în perioada sărbătorilor Naşterii Domnului se săvârşesc slujbe speciale după rânduiala statornicită în sute de ani de Biserica Ortodoxă.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar