news        mail   location

 
 

În seara zilei de 6 decembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, un sobor de preoți și diaconi, coordonat de părintele arhimandrit Caliopie Ichim – consilier eparhial și starețul Mănăstirii Argeșului,  a oficiat slujba Vecerniei cu Litie la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș. 

Cântările Utreniei și ale Acatistului Sfintei Mucenițe Filoteia, au întregit programul duhovnicesc al acestei zile binecuvântată de Dumnezeu.

Credincioșii s-au închinat la moaștele sfintei, înălțând rugăciuni.

Programul liturgic al zilei de mâine va începe cu sfințirea apei, Taina Sfântului Maslu, Acatistul Sfintei Mucenițe Filoteia, iar de la ora 09.30 va fi oficiată Sfânta Liturghie.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar