Cu o zi înainte de cinstirea celui de-al doilea hram închinat Sfântului Ierarh Nectarie, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor piteșteni din parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena.

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a săvârșit încă de la primele ore ale dimineții slujba de sfințire a noului baldachin și a raclei în care se păstrează un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie. Acesta a fost primit în dar în urmă cu șapte ani de la mănăstirea din Eghina.

Împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Ierarhul Argeșean a oficiat Sfânta Liturghie pe o scenă special amenajată în curtea bisericii.

Cei prezenți au avut ocazia să asculte un cuvânt de învățătură în care au fost evidențiate smerenia și răbdarea Sfântului Ierarh Nectarie.

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic  a primit în dar o icoană cu chipurile Sfinților Ierarhi Nectarie de la Eghina și Calinic de la Cernica, oferită de părintele paroh Robert Nicolae.

Foarte mulți credincioși au venit cu această ocazie să se închine Sfântului Nectarie, dar și să mulțumească pentru ajutor.

Lucrările la biserica Sfântului Nectarie au început în anul 2011 având la bază un proiect care cuprinde și o cantină socială aflată la demisol. În prezent aici primesc zilnic o masă caldă 100 de persoane defavorizate.