news        mail   location

 
 

Ieri, 8 iunie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, a slujit la hramul manastirii Cozia din cuprinsul Arhiepiscopiei Ramnicului, la invitatia Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului.

Cu acest prilej Chiriarhul Argeșului, in cuvantul rostit dupa citirea Sfintei Evanghelii, a evidentiat importanta lucrarii Sfintei Treimi in viata crestinilor, subliniind iubirea si unitatea Sfintei Treimi ca temeiuri pentru iubirea si unitatea oamenilor. 


 


Sarbatoarea Preasfintei Treimi in cuprinsul Arhiepiscopiei Ramnicului, a avut o insemnatate aparte, intrucat s-au aniversat 6 ani de la Intronizarea IPS Varsanufie ca Arhiepiscop al Ramnicului, dupa trecerea la Domnul a vrednicului de pomenire Arhiepiscopul Gherasim Cristea.

Cu prilejul aniversarii Intronizarii, Părintele Arhiepiscop Calinic a multumit pentru aleasa invitatie si a vorbit credincioșilor despre virtutile si calitatile care caracterizeaza persoana Părintelui Arhiepiscop Varsanufie, aratand ca este un ierarh dinamic si harnic, cu realizari deosebite in administratia eparhiala valceana intr o perioada de timp scurta si cu multe greutati. A multumit pentru ajutorul oferit ori de cate ori acesta a fost solicitat din partea Ierarhului vecin eparhiot. 

Dupa savarsirea Sfintei Liturghii, cei doi ierarhi au efectuat mai multe vizite de lucru la o serie de asezaminte monahale: manastirea Ostrov, manastirea Berislavesti, manastirea Sf Ioan Iacob, manastirea de la Blanoiu, manastirea Gruiul Lupuiu, Catedrala Arhiepiscopala si Ansamblul Centrului Eparhial.


 

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar