Mănăstirea Sfânta Treime din localitatea argeșeană Vedea și-a sărbătorit astăzi cel de-al doilea hram închinat Sfinților Doctori fără de arginți Cosma și Damian.

Foarte mulți credincioși împreună cu personalul monahal au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul Eparhiei a îndemnat la responsabilitate și solidaritate creștină, amintind că toate epidemiile și bolile care au existat în istoria omenirii au fost depășite cu ajutorul lui Dumnezeu prin rugăciune, pocăință și respectarea regulilor sanitare impuse de autorități.

Mănăstirea Sfânta Treime din localitatea argeșeană Vedea este rezultatul implicării domnului doctor Iacob Marian Florin, fost director al Spitalului de Psihiatrie ,, Sf. Maria” din Vedea, care în anul 1999 a avut ideea să construiască o biserică pentru nevoile pacienților.

Fiind și absolvent de teologie, ctitorul propune înființarea unei mănăstiri de maici care funționează în acest loc de 14 ani. De asemenea este hirotonit preot onorific pentru această nouă biserică.

În incinta mănăstirii există un  muzeu religios și de artă populară care deține obiecte bisericești foarte vechi  așezate pe secțiuni, precum și obiecte din tezaurul popular al județului Argeș.