În ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit slujba parastasului pentru familia Golescu și ctitorii bisericii de lemn din Drăguțești de la Muzeul din Golești.

În finalul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre viața și minunile Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, care este și patron spiritual al acestei bisericuțe de lemn, subliniind că blândețea, dragostea și ascultarea față de Dumnezeu, trebuie să ne caracterizeze și pe noi, cei de azi.

Biserica de lemn din Drăguțești se păstrează în Muzeul Viticulturii și Pomiculturii din Golești și provine din fostul sat Drăguțești, astăzi cuprins în localitatea Cotmeana, județul Argeș. Este datată din anii 1813-1814.

Este una dintre cele mai monumentale și reprezentative biserici de lemn din Argeș, ridicată prin participarea unui grup neobișnuit de mare de meșteri dulgheri și cruceri, care au demonstrat aici o bună performanță artistică și tehnică.

Dintre detalii, se remarcă sculptura pridvorului, portalului de intrare, arcul dublou pe sub boltă și funia mediană sculptată în relief.

,De notat și numărul mare de inscripții în pridvorul bisericii. În interior se păstrează iconostasul pictat în culori vii și mobilierul tradițional.

Biserica a fost strămutată din parohia Drăguțești, protoieria Pitești, la Muzeul din Golești.