news        mail   location

 
 

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în biserica parohiei Sfântul Vasile cel Mare din Protoieria Curtea de Argeș, a fost oficiată slujba de convertire la Ortodoxie a unei persoane de la confesiunea creștin după evanghelie, slujba fiind oficiată de părintele slujitor Sandu Constantin. 

Catehizarea s-a făcut în timp și amănunt, iar după ce s-au împlinit rânduielile tipiconale prevăzute în Molitfelnic și după citirea și semnarea Mărturisirii de Credință Ortodoxă, candidata la Ortodoxie a fost miruită și împărtășită.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar