news        mail   location

 
 

În seara zilei de 16 septembrie 2020, o delegație condusă de domnul Ludovic Orban, Primul-Ministru al României a vizitat Mănăstirea Curtea de Argeș, unde se desfășoară ample lucrări de construire și restaurare. 

Delegația a fost întâmpinată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și de părintele consilier eparhial, arhimandrit Caliopie Ichim.

Chiriarhul Eparhiei a condus oaspeții în noua Catedrală Arhiepiscopală și Necropolă Regală, fiind analizat stadiul lucrării de pictură din interiorul sfântului lăcaș.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar