news        mail   location

 
 

În Duminica a XXVII-a după Rusalii, monahii de la schitul argeșean Sfântul Mare Mucenic Pantelimon, aflat la cota 1000 pe Transfăgărășan, au avut bucuria de a-l a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic Argeșeanul. 

 

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a oficiat Sfânta Liturghie în noul paraclis cu hramul Soborul Sfântului Ioan Botezătorul construit la demisolul noii biserici.

În cuvântul de învăţătură, Ierarhul Argeșean a făcut tâlcuirea evangheliei din această duminică, amintind că suntem datori să răbdăm în suferințele noastre întărindu-ne în fiecare zi cu îndemnul lui Hristos că,, cel care va răbda până la sfârșit acela se va mântui”.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar