news        mail   location

 
 

Obștea monahală de la schitul argeșean Sfântul Mare Mucenic Pantelimon, aflat la cota 1000 pe Transfăgărășan, a sărbătorit astăzi unul dintre hramuri închinat Intrării în Biserică a Maicii Domnului.


 


 

Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, a oficiat Sfânta Liturghie în noul paraclis cu hramul Soborul Sfântului Ioan Botezătorul construit la demisolul noii biserici.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul Argeșean a vorbit despre relația deosebită care există între oameni și Maica Domnului, precum și de frumusețea acestui loc retras în munți unde fiecare pelerin își găsește liniștea sufletească de care are nevoie.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar