news        mail   location

 
 

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în biserica parohiei Dealul Viilor din Protoieria Pitești, a fost oficiată slujba de convertire la Ortodoxie a unei persoane de la confesiunea luterană, slujba fiind oficiată de părintele slujitor Diaconu Daniel. 

Doamna Dumitrache Bilerte Emilija Jautrite, care a îmbrăcat haina sfântă a Botezului, a primit Învățătura de Credința Ortodoxă și o icoană, precum și îndemnul de a participa la sfintele slujbe ale Bisericii, de a se spovedi, împărtăși, dar și de a aprofunda dreapta învățătură.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar