news        mail   location

 
 

În ziua de cinstire a Sfinților Martiri Brâncoveni, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic s-a aflat astăzi în mijlocul credincioșilor din orașul Mioveni veniți într-un număr foarte mare pentru a sărbători hramul principal al Capelei Cimitirului Orășenesc.Ierarhul Argeșean a oficiat Sfânta Liturghie pe esplanada bisericii, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură amintind de dramatismul evenimentelor petrecute în familia domnitorului Constantin Brâncoveanu.

Ansamblul Cimitirului Orășănesc din Mioveni a fost realizat în anul 2013.

Pe lângă spațiul destinat  amenajării cimitirului și clădirilor administrative, în anul 2015 a fost sfințită noua capelă și a fost inițiat proiectul pentru o biserică mai spațioasă care se  află în construcție.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar