news        mail   location

 
 

În seara zilei de 14 august 2020, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, pe esplanada noii Catedrale Arhiepiscopale a fost oficiată, slujba vecerniei, litia, acatistul și utrenia, de către părintele arhimandrit Caliopie Ichim – Starețul Mînăstirii Argeșului, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.Având în vedere contextul epidemiologic în care ne găsim, programul este unul special.

În acest sens, tipicul bisericesc privitor la săvârșirea slujbelor religioase din perioada 14 – 15 august 2020, a fost adaptat actualei perioade, după cum urmează:

- pentru evitarea aglomerației și a păstrării ordinii în rândul credincioșilor, în conformitate cu măsurile igienico-sanitare stabilite de autorități, racla cu moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia – Ocrotitoarea Eparhiei Argeșului și Muscelului, nu va fi scoasă în procesiune;

- întrucât o parte din obiectivele care compun Ansamblul Mănăstirii Curtea de Argeș se află în proces de restaurare și reabilitare, accesul persoanelor în incinta curții Catedralei Voievodale va fi restricționat;

- slujba Vecerniei din ziua de vineri, 14 august, precum și Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie din ziua de sâmbătă, 15 august, se vor oficia pe esplanada noii Catedrale Arhiepiscopale și Regale din Curtea de Argeș;

Pe această cale, toți credincioșii sunt rugați să poarte mască de protecție, să respecte distanța de 2 m față de alte persoane în orice direcție, precum și toate celelalte dispoziții prevăzute de autorități referitoare la combaterea epidemiei de Covid-19.

Programul liturgic, de ziua hramului, va începe la ora șapte când se va face sfințirea apei, Taina Sfântului Maslu și Sfânta Liturghie, în Aghiasmatarul din fața Catedralei Arhiepiscopale.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar