În a treia zi a Praznicului Nașterii Domnului Iisus Hristos, Părintele Arhiepiscop Calinic a oficiat Sfânta Liturghie, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi, în Paraclisul cu hramurile Sfântul Grigorie Taumaturgul, Sfânta Teodora de la Sihla și Sfântul Pafnutie – Pârvu Zugravul din satul Oești-Pământeni, comuna Corbeni, județul Argeș.

Părintele Arhiepiscop Calinic a subliniat în cuvântul de învățătură despre importanța curajului creștinesc și a jertfei mucenicilor pentru Hristos și Biserica Sa. Și noi creștinii suntem chemați să jertfim înclinările spre păcat și ispite. Suntem datori să ne jertfim viața în facerea de fapte bune pentru semenii noștri.