Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic s-a aflat astăzi în mijlocul obștii monahale de la mănăstirea argeșeană Robaia. Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a oficiat Sfânta Liturghie în Altarul de Vară fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul rostit, Chiriarhul Eparhiei a făcut tâlcuirea evangheliei din  această duminică, amintind că puterile demonice recunosc dumnezeirea Mântuitorului Iisus Hristos.

Mănăstirea Robaia  este construită pe cursul pârâului Robaia, unul din afluenţii principali ai râului Vâlsan. Biserica datează din anul 1654 şi este ctitorită de Sava Şofarul din Muşăteşti şi soţia sa, Livera.

Prin grija Înaltpreasfințitului Părinte Calinic și a personalului monahal , mănăstirea a trecut  în ultimii 25 de ani printr-un amplu proces de renaştere administrativă.