news        mail   location

 
 

În Joia Mare, creştinii din Parohia Frătici-Vârșești au luat parte la un ritual sfânt care simbolizează dragostea şi smerenia Fiului lui Dumnezeu. 

Astăzi, în Joia Mare din Săptămâna Patimilor, la biserica parohială Sfânta Cuvioasă Parascheva din comuna Vedea, a avut loc slujba spălării picioarelor. Acest moment le reaminteşte creştinilor de Cina cea de Taină, când Iisus a spălat picioarele ucenicilor Săi.

După ce s-a dezbrăcat de felon, preotul paroh Constantin Ghețea şi-a prins un ştergar în jurul brâului, a luat un ulcior cu apă şi a spălat picioarele a 30 copii.

Scopul acţiunii Mântuitorului Nostru este următorul: "Dacă Eu, Domnul şi Învăţătorul, v-am spălat vouă picioarele, şi voi sunteţi datori ca să spălaţi picioarele unii altora. Căci v-am dat vouă pildă, ca, precum v-am făcut Eu vouă, aşa să faceţi şi voi" (In, 13, 14-15), apoi „Fericiţi sunteţi dacă le veţi face" (In, 13, 17), a spus Domnul.

Pe lângă lecția catehetică și binecuvântarea lui Dumnezeu, copiii au primit încălţăminte nouă, precum şi obiecte de igienă personală şi fructe prin sprijinul Colegiului Ecologic din Pitești și a Paraclisului Universitar "Întâmpinarea Domnului" din Pitești. 

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar