news        mail   location

 
 

21 1200x800 3 758x505Când eram mai mic şi mă ducea mama pe la schituri şi monastiri auzeam des pomenindu-se cuvântul smerenie. Vai, maica Agnia este smerită! Părintele Iosif este tare smerit! Uite la sora Ecaterina, ce smerit păşeşte! Şi tot aşa. Tot auzind mi-a cam venit acru de atâta smerenie vorbită.

Mărindu-mă puţin, am înţeles în Teologie că: „Hristos Iisus: S-a smerit pe Sine făcându-se ascultător până la moarte – şi încă moarte pe cruce!”.

Şi atunci mi-am zis: gata! Am înţeles sensul smereniei şi cine-I smeritul. El, Iisus, doar El a fost smerit pentru totdeauna.

Noi s-o lăsăm mai uşor cu smerenia croită de noi, pentru talia noastră, ca să ne admire lumea.

Noi suntem, sau putem fi, spre exemplu: respectuoşi, plini de bunăcuviinţă, cucernici, evlavioşi şi pioşi.

Acestea-s hainele care ni se potrivesc.

Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului

vinieta decor

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar