news        mail   location

 
 

Paisie Aghioritul spune: „inteligent este omul curăţit, cel curăţit de patimi. Cel ce şi-a sfinţit mintea, acesta este într-adevăr inteligent.”

 

Mintea trebuie sfinţită, altcum, inteligenţa care izvorăşte din minte, nu foloseşte la nimic: „Iată – spune Paisie Aghioritul – reporterii, politicienii sunt inteligenţi, însă mulţi dintre ei, din pricină că nu au mintea sfinţită, spun neghiobii fiind pe deplin încredinţaţi că spun lucruri inteligente” (Cu durere şi dragoste pentru omul contemporan, Sfântul Munte Athos, 2000, pag. 190).

Cel inteligent şi cu frică de Dumnezeu îşi va sfinţi mintea întru rodnică lucrare obştească şi nu în gâlcevi nesfârşite.

Mersul printre stele – Calinic Arhiepiscopul, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Curtea de Argeș, 2013.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar