news        mail   location

 
 

Când auzi că aproape şapte milioane de oameni din România fumează, adică 31%, ai un sentiment slăbănog. Ce să mai spunem de cei 40% de medici care fumează, sărmanii de ei, ca şi unii dintre noi.

 

Am întâlnit mai mulţi fumători care tuşeau de mama focului, unii chiar horcăiau, dar de ţigară nu se lăsau. Bronşita, cancerul pulmonar, arteroscleroza, impotenţa, ridurile, mirosul de ţigară mai ales atunci când plouă hainele miros a şoarece dubit sunt rezultatele fumatului.

Tutunul face viaţa scrum! Apoi face scrum banii, viaţa celor care nu fumează, umplând casa cu otrava care consumă oxigenul ce se răreşte.

Că mor 33.000 de români pe an din cauza fumatului, aceasta chiar nu ne spune nimic?

Mersul printre stele – Calinic Arhiepiscopul, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Curtea de Argeș, 2013.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar