news        mail   location

 
 

Cioran a pendulat mereu între Teologie și cinism. ”Cinismul” a fost pâinea lui cea de toate zilele. Deși a dorit, cu intermitențe, ca armonia universală să-i liniștească trepidația în gândire și scris.

 

N-a reușit, din păcate, poate nicio clipă să-și liniștească inima și să aibă un moment de bucurie.

Cioran găsea totuși o posibilitate, să zicem, o ieșire la mal: ”Fiind teolog sau cinic, poți suporta istoria. Dar cei ce cred în om și în rațiune, cum de nu înnebunesc de dezamăgirea continuă a întâmplărilor?”

S-ar părea că totul ar fi pierdut. Totuși, Cioran continuă astfel: ”Apelând însă la Dumnezeu te descurci cu ușurință în devenire...Oscilația între teologie și cinism este singura soluție la-ndemâna sufletelor rănite.”

Doar ținându-ne de cultura teologică, vom fi absolviți de cinism!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar