news        mail   location

 
 

Chinuit a mai fost bietul Cioran! Aceasta se vede limpede din opera lui. Nu știm dacă a făcut experiențe în viață ca marii convertiți la Dumnezeu.

 

Emil Cioran, apropiindu-se prea mult de Pavel, de pe drumul Damascului, și-a ”pârlit” sprâncenele. Dar a scris: ”Sunt ca un Anteu al disperării. Orice contact cu pământul mi-o mărește. Ah! – de-aș putea să adorm în Dumnezeu pentru a-mi muri mie!”

Pricepea ”murirea” lui Saul, devenit Pavel Apostolul!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar