news        mail   location

 
 

Prin spațiul argeșean și vâlcean se găsesc biserici a căror catapetesmă este din zid. Icoanele Împărătești ale lui Iisus și ale Maicii Domnului sunt așezate exact la înălțimea staturii omului. Această stare de lucru m-a surprins de la început. Acum m-am obișnuit: parcă vorbești și ești cu Dumnezeu egal!

 

Cioran a remarcat: ”Cel mai umil creștin are momente în care vorbește cu Dumnezeu de la egal la egal. Dacă n-ar fi așa, omul ar plesni sub înăbușirea virtuții lui esențiale.

Mila lui Dumnezeu a cruțat ”plesnirea” noastră!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar