news        mail   location

 
 

În viaţa citadină pariziană, Cioran o dă şi pe un fel de sihăstrie intelectuală. Se lupta din răsputeri ca din ceea ce scria el să rămână ceva pentru posteritate. Şi nădăjduia că numai ce rodeşte în singurătate poate dura în posteritate.

 

Însinguratul Cioran a glăsuit pentru cine are inimă şi capul pe umeri: „Nu dăinuie decât ceea ce a fost conceput în singurătate cu faţa la Dumnezeu, fie că eşti credincios, fie că nu!”

Avea stofă de sihastru dilematic şi intuia ceea ce avea să dăinuie!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar