news        mail   location

 
 

Noi ne plângem deseori de amară nemulţumire şi că, dragă Doamne, am fi părăsiţi de cei din jurul nostru şi chiar de toată lumea. Sentimentul singurătate se aşează în inima şi sufletul nostru, de cele mai multe ori, doar cu buna noastră învoire.

 

Atunci când păcătuim, lucrurile se agravează pentru că libera voie a luat-o înaintea raţiunii şi cădem într-o stare neutră. Se vede că Cioran era mereu bântuit de astfel de furtuni. El însuşi, cu mânuţa lui scrie: „A fi singur e stare  difuză de păcătuire. Din ea izvorăşte nevoia de Dumnezeu, din frica de sine însuşi.”

Întortocheată singurătate!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar