news        mail   location

 
 

Totdeauna am crezut că natura este mai presus decât orice învăţătură, iar legile ei nu pot rămâne neobservate, chiar şi pentru orbii care simt tainele naturii.

Cicero (106-43 î. Hr.) ne-a lăsat scris: „Înţelepciunea noastră stă în faptul că urmăm natura, călăuza cea mai bună, ca pe o divinitate şi ne supunem ei”. Azi, după mii de ani, spunem că îndepărtarea de natură şi legile ei ne duc pe marginea prăpastiei.

Să călcăm sfielnic în natură pentru că: „Natura are perfecţiuni pentru a arăta că este imaginea lui Dumnezeu” (Blaise Pascal) şi să-I mulţumim lui Dumnezeu pentru bucuria de a ne primi în lumina Lui. Este cea mai mare bucurie!

Să nu strâmbăm nimic. Să ne comportăm ca în măreţul Templu al lui Dumnezeu.

Când s-a spus că românul este frate cu codrul s-a înţeles ceva din imaginea lui Dumnezeu pe pământ.

Ieşind în natură ne întâlnim cu Dumnezeu!

Calinic Argeșeanul

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar