news        mail   location

 
 
×

Notificare

Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Scopenhauer, în judecăţile sale zicea: „Medicul vede pe om în toată slăbiciunea sa; juristul în toată răutatea sa; teologul în toată prostia sa”. Lamartine, cu mai multă fineţe, asupra omului, gândeşte astfel: „Mărginit prin natura sa, infinit în dorinţe, Omul este un zeu căzut care-şi aminteşte de cer”.

Blaise Pascal, necruţător, zice: „Ce situaţie mizerabilă mai este şi aceea a omului! Când îi merge bine, el ignoră toată lumea, iar în restrişte nu e cunoscut de nimeni; în prosperitate se pare că-şi pierde bunul simţ, iar când e copleşit de nenorociri e socotit că nu-l are; când e sus, el se uită pe sine însuşi, iar în nenorocire nimeni nu se mai gândeşte la el”.

Meditând la starea noastră vom vedea cât de şubred este omul.

Calinic Argeșeanul

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar